Obětí finančních podvodů může být každý

0
203

Melinda Burdanová, výkonná ředitelka Poštovní banky
Rostou ceny, inflace je nejrychlejší za posledních deset let. Jaká je aktuální finanční situace Slováků?
Bohužel až téměř třetina obyvatel si neodkládá vůbec nic, žijí od výplaty do výplaty. Ještě alarmující však je, že až 15 procent dokonce na své úspory sahá a žije na dluh.

V čem je příčina?
Zčásti je to i výsledek slabé úrovně finanční gramotnosti. Lidé se potřebují naučit efektivně pracovat s rodinným rozpočtem a nastavit si realistická očekávání. Je pravda, že mnohé rodiny žijí na hranici chudoby a bez skutečného odhodlání a pomoci zvenčí mají jen malou šanci situaci změnit. Největší finanční úzkost mají nízkopříjmové domácnosti s čistým měsíčním příjmem do 800 eur.

To ale není nová věc, že ​​lidé moc nevynikají ve finanční gramotnosti…
Průzkumy na to poukazují dlouhodobě a realita tomu bohužel odpovídá. Děje se to i přes skutečnost, že podmínky pro vzdělávání v této oblasti jsou u nás příznivé.

Koho se to nejvíc týká?
Mezi nejzranitelnější skupiny při rozhodování se o vlastních financích patří senioři. Velmi často se stávají obětí zejména podvodných telefonátů a jiných pochybných nabídek. Obětí finančních podvodů jsou však lidé všech věkových kategorií, s různým stupněm vzdělání, muži i ženy. Rozdíl je jen v tom, že mladší lidé naletí spíše na jiný typ podvodů než ti starší. O nízkém stupni finanční gramotnosti vypovídá i fakt, jak lidé přistupují ke zhodnocování vlastních financí, jak se zadlužují, jak mají nastavený finanční plán a podobně. I v tomto ohledu zaostáváme za většinou Evropy.

Donutili koronakrize, růst cen, inflace či válka na Ukrajině lidí více uvažovat nad tím, na co utratí své peníze?
Podle Národní banky Slovenska (NBS) procento nesplácených. selhaných úvěrů u nás meziročně kleslo o jedno procento. Z tohoto pohledu se může jevit, že lidé přistupují k financím zodpovědněji. Za tímto poklesem je však i zodpovědný a přísný proces schvalování úvěrů bankami. Podmínky definuje legislativa, jakož i pokyny NBS. Banky postupují tak, aby se minimalizovalo riziko, že klient bude čelit platební neschopnosti.

Jak by měl být nastaven rodinný rozpočet?
Základem je vytvořit si dostatečnou finanční rezervu. Rozpočet musí být nastaven tak, abychom ušetřili alespoň pár eur měsíčně a na úspory jsme nesahali. Ideální stav je odložit každý měsíc z výplaty 10 procent. To se však lehce řekne, aktuálně to zvládá jen málo Slováků. Podle průzkumu Poštovní banky jen 40 procent lidí má vytvořenou finanční rezervu a 30 procent lidí si v naší zemi peníze odkládá, ale ne pravidelně.

Co by měl být první krok?
Audit a správné nastavení rodinného rozpočtu. Je třeba sledovat a zapisovat si každý výdaj. Pomáhá vytvořit si přehlednou tabulku, kolik a na co utrácíme a díky ní najít rezervy, které můžeme efektivně spořit. Existují krátkodobá spoření – roční, dvouletá, se zajímavou úrokovou sazbou, kde si lidé mohou odkládat už od deseti eur měsíčně. Třeba si uvědomit, že spořit se dá i po malých částkách. Každé ušetřené euro se počítá a usnadní situaci v nouzi.

Jak umíme ovlivnit naše výdaje a ušetřit?
Jsou výdaje, které musíme uhradit každý měsíc – nájem, energie, splátky… Voláme je fixní. Další výdaje však ovlivnit víme. Kupování plastových tašek, balené vody nebo nadměrného množství potravin, které se potom vyhazují – to jsou zbytečné náklady. Podle statistik vyhodí každý z nás průměrně více než 100 kg jídla za rok. Úspora tak může jít ruku v ruce s zodpovědným chováním vůči životnímu prostředí. Stejné je to s nakupováním polotovarů, které nejsou nejlepší pro naše zdraví ani peněženku. Životní styl spojený s redukcí odpadu a recyklací věcí je dobrým způsobem, jak snížit rodinné výdaje a využít peníze na zodpovědné spoření.

Je to vždy o nastavení?
Jistě. Vždy je třeba dobře zvážit, jestli nový telefon, kabelku, kabát nebo televizor potřebuji hned teď, nebo to ještě nějaký čas může počkat. Zda věc, po které toužím, neumím získat výhodnější z druhé ruky. Nevěřili byste, jak pomáhá i plánování větších nákupů, například dražších věcí až v posezónních výprodejích. Správným nastavením výdajů umíte ušetřit desítky eur měsíčně.

Může jediná špatná investice či úvěr způsobit bankrot rodiny?
Finance jsou velmi citlivé téma. Platí, že každý krok je třeba si předem dobře promyslet.

Předchozí článekPřijedeme s pomocí pro nejchudší, cílíme na rodiny s dětmi
Další článekPenta koupila pozemky. Plánuje stavět byty či kanceláře