Děti také potřebují vitamín D

0
146

O vitamínu D toho v posledních letech slýcháme hodně především ve spojitosti s imunitou. Doporučuje se chodit na slunce a jíst mořské ryby. Přesto však můžeme mít tohoto vitamínu nedostatek, stejně jako naše děti. Proč je tak důležité i u nich hlídat přísun tohoto vitamínu?

Vitamíny se v našem těle podílí na mnoha metabolických procesech a jsou jejich důležitou součástí. Potřebujeme je, aby naše tělo správně fungovalo a vyhnuli jsme se zdravotním problémům. Vitamín D patří k těm velmi důležitým, protože se podílí na naší imunitě, funkci nervové soustavy a také kvalitě a stavu kostí a zubů. Naše tělo si ho umí vyrobit syntézou z pokožky, kterou jsme vystavili slunečnímu záření, v zimních měsících to však nemusí stačit, protože sluníčka je málo a také venku trávíme mnohem méně času. Získat ho můžeme také ze stravy, obsahují ho tučné mořské ryby, mléčné výrobky, maso nebo vejce. V živočišných zdrojích je obsažena forma vitaminu D3, rostliny po vystavení slunečnímu záření produkují formu vitamínu d2. Ten je čtyřikrát méně účinný než D3, ale je vhodný pro vegany nebo vegetariány.

Nedostatek vitamínu D nám může způsobit bolesti zad a kostí, u žen osteoporózu nebo bolesti svalů a sníženou imunitu, a tedy větší náchylnost k respiračním chorobám. U dětí je pak největším rizikem choroba zvaná křivice neboli rachitida, což je onemocnění s poruchou tvorby kostí a změny jejich tvaru a deformace. Může tak dojít i k různým změnám v obratlích nebo zakřivení páteře či v končetinách a následné nemožnosti pohybu či chůze. Proto je vitamín D pro děti velmi důležitý a musíme u nich hlídat jeho přísun.

V minulosti dostávaly děti ve škole povinně rybí tuk, který však nebyl příliš chutný, i když je bohatý právě na vitamin D. Dnes jsou jež potravinové doplňky mnohem příjemnější na konzumaci a není tak problém zabezpečit dospělým i dětem dostatek potřebných prvků po celý rok včetně zimních měsíců.

Předchozí článekHledáte levné nářadí, domácí potřeby nebo elektroinstalační materiál?
Další článekZajímají vás autoškola, kondiční jízdy či profesní školení pro skupiny C, D, E?