Přijedeme s pomocí pro nejchudší, cílíme na rodiny s dětmi

0
132

Sleva na elektřinu byla jen první krok. Do léta dostanou pomoc se zdražováním speciálně i nejzranitelnější, tedy rodiny s dětmi, říká v rozhovoru pro Pravdu ministr financí a místopředseda vlády Igor Matovič (OLANO).

Máme zde obrovské zdražování. Národní banka Slovenska (NBS) předpovídá, že v příštím roce dosáhne inflace meziročního průměru 10 až 14 procent, dnes je už přes 9 procent. Lidé už to pociťují i ​​na svých peněženkách.

Zásadní položkou, která zdražuje, jsou ceny energií. Vláda před měsícem ohlásila dohodu se Slovenskými elektrárnami, která zmrazí ceny elektřiny až do prosince 2024. „To nám závidí domácnosti po celé Evropě. To je vybaveno. Jdeme také posunout 13. důchody, náš návrh je, že budou vyplaceny všem, 1,4 milionu důchodců, už před létem, ne až na Vánoce. Kromě toho ale přijdeme is pomocí pro ty nejzranitelnější, tedy rodiny s dětmi,“ prohlásil v rozhovoru Matovič.

Jan Šebo, důchody, plán obnovy, jan sebo
ČTĚTE VÍCE
Expert na důchody Šebo: Reforma penzí je na stole, přicházejí zásadní změny, jaké jsou to?
„Jednoduše nenecháme ve štychu lidi, kteří si neumí pomoci sami a kteří jsou nejvíce vystaveni riziku chudoby. Jdeme podle evropských statistik, což vychází zejména na rodiny s dětmi,“ přiblížil ministr.

Podívejte se na teaser na rozhovor:

Podle NBS je rizikem chudoby na Slovensku je ohroženo přibližně 615 tisíc osob, resp. 11,4% populace Slovenska. Jsou koncentrováni zejména v určitých typech domácností jako jsou osamělí rodiče nebo vícečetné rodiny. Matovič uvedl, že nová pomoc má stát více než 100 milionů eur. Peníze na ni se podle jeho slov v rozpočtu najdou.

S hledáním financí má naopak problém ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina), který předkládá svoji reformu důchodů. Její součástí totiž je kontroverzní rodičovský bonus, který má stát půl miliardy eur jen příští rok. Matovič mu však vzkázal, že přes něj to přejde jen tehdy, když najde zdroje.

„Stále platí usnesení vlády ze dne 13. října 2020, které hovoří o tom, že kterýkoli ministr přijde s návrhem, že chce peníze do svého resortu navíc, přesahuje-li to jeho ministerstvo, musí přijít s návrhem, odkud na to vzít. Ta druhá část role se zatím Milanu Krajniakovi nijak nepodařila. Návrhy, se kterými přišel, mu zpochybnili v podstatě všichni relevantní ekonomové,“ dodal Matovič.

Předchozí článekK čemu slouží houby: Imunitu lze podpořit hlívou
Další článekObětí finančních podvodů může být každý