K čemu slouží houby: Imunitu lze podpořit hlívou

3
564

Přípravky s hlívou se často kombinují s jinými složkami. Cílem takové kombinace je efektivněji podpořit imunitu. Mykoterapie je obor, který lidstvo doprovází tisíce let. Účinky hub na nejrůznější neduhy znali a využívali už pravěcí lidé.

Hlíva ústřičná je v Evropě asi nejznámější léčivá houba.
Proč jsou houby tak ceněny v našem stravování, ale také v rámci podpory imunity, dokonce terapie některých onemocnění? Známý český odborník na výživu Petr Havlíček o nich říká: „Některé staré národy je považovaly za pokrm bohů, vojákům měly dodat sílu. Nejen čínská, ale i západní medicína využívá houby k lékařským účelům iv rámci alternativní medicíny. Houby nepatří z botanického hlediska mezi zeleninu, ale z hlediska obsahu živin mají málo makroživin (bílkovin, tuků, sacharidů), ale více vitamínů, minerálních látek a fytochemikálií, z tohoto hlediska se spíše podobají zelenině.

Odborník na výživu: Mají být houby běžnou součástí jídelníčku?
Mnohé obsahují vitamíny skupiny B, některé i D (pokud k nim má přístup sluneční záření), jsou dobrý zdroj vápníku, železa, selenu, zinku či draslíku. Ale co je činí atraktivními, to jsou různé typy vláknin, které houby obsahují. Víme, že jedna z nejzásadnějších věcí pro fungování našeho imunitního systému je náš mikrobiom. A chceme-li být zdraví, musíme živit přátelské bakterie v našich útrobách a houby jsou zdrojem prebiotik, které tyto bakterie vyživují.“

Tekutá hlíva má vliv na zdraví. Pěstují ji v Kežmarku na pytlích
V Evropě asi nejznámější léčivá houba je hlíva ústřičná. Má vynikající chuť i vůni. Oblíbenou se stala také díky možnosti pěstování. Je důležitá pro široké spektrum biologicky aktivních látek. Patří sem polysacharidy ze skupiny glukanů, z nich především betaglukany, které dokážou stimulovat činnost makrofágů. To je druh bílých krvinek zodpovědných za rozpoznání a likvidaci škodlivých vetřelců – virů a bakterií, ale také poškozených buněk v těle, které již nejsou schopny plnit svou původní funkci.

Rakytníkový olej
blahodárné účinky na podporu imunity
příznivý účinek na pokožku a sliznice
příznivě působí proti únavě, zvyšuje výkonnost
vysoce efektivní při virózách či chorobách dýchacích cest
Další významnou látkou obsaženou v hlívě je lovastatin, který patří do skupiny tvz. statinů. To jsou látky snižující hladinu LDL, „špatného“ cholesterolu v krvi. Hlíva dále obsahuje vitamíny B, D, C a K, nenasycené mastné kyseliny a bioflavonoidy. Zajímavou látkou je také pleurotin, který má účinky podobné antibiotikům a je znám i jeho pozitivní účinek proti tvorbě krevních sraženin. A zásadní výhodou houbových preparátů jsou prakticky nulové vedlejší účinky.

Předchozí článekIvermektin nesnižuje riziko hospitalizace s covidem-19, tvrdí rozsáhlá studie
Další článekPřijedeme s pomocí pro nejchudší, cílíme na rodiny s dětmi