Správné vybavení na vodní sporty

3
588

Vodní sporty vyžadují i správné vybavení. Kromě samotného sportovního náčiní je zásadní i vhodné oblečení a doplňky. Co všechno se vám bude hodit?

Neoprenový oblek

U výrobců i prodejců se lze setkat se třemi, respektive dvěma druhy neoprenů. Kašírový neopren je vyroben z pěnové gumy s textilním úpletem na vnější i vnitřní straně. Pogumovaný neopren má na vnější straně celistvou hladkou gumu.

Takzvaný suchý oblek, který někdy bývá do skupiny neoprenů rovněž přiřazován, plní sice stejnou funkci, ale funguje odlišně. Jeho nositel se vůbec nedostane do kontaktu s vodou.

Neopren je zapotřebí volit primárně s ohledem na aktuální teplotní podmínky. Ty ovlivní vhodnou tloušťku materiálu, která se pohybuje v rozpětí od 2,5 mm do 6 mm.

V případě teplých vod počítejte se slabším provedením do 3 mm, zimní neopreny mohou dosáhnout až na oněch zmíněných 6 mm. Jako izolační vrstvu pod neoprenový oblek lze doporučit i tričko z lycry.

Stejně tak bychom neměli zapomenout na to, že správnou funkčnost zajistí pouze adekvátní velikost. Ta se značí stejně jako u běžného oblečení od XS po 3XL. V zásadě jako hlavní kritérium pro výběr platí, že by měl být neopren těsně přiléhavý.

Neoprenové boty do vody

U neoprenových bot je základním rozhodujícím kritériem opět tloušťka materiálu. Nahlížet na ni lze obdobně jako u vlastního neoprenu, tedy boty s tloušťkou přibližně 3 mm využijete na letní měsíce a 5 nebo 6,5 mm pro účely zimních aktivit.

Bude-li obuv tenčí, z logiky věci se navíc bude jednat o nízké provedení. To je do podmínek teplé vody dostatečné, do většího chladu je už důležité si pořídit boty vysoké, které hřejí více.

Pokud je u neoprenu správná velikost důležitá, u obutí je jednoduše zcela zásadní. Příliš velká velikost způsobí, že materiál neplní svou funkci, ta malá zase bude omezovat v pohybu, boty se budou špatně obouvat a mohou nám i způsobit bolestivé otlaky. Pravidlo velikosti, která sedí tak, že je neopren přiměřeně obtažený, tak uplatníte i tady.

Vyřešit navíc u tohoto typu bot je vhodné i podrážku. Měkké provedení je vhodné pro chůzi v nenáročném terénu, jako je třeba písčitá pláž. Pokud se budete pohybovat například na ostrých útesech, je potřeba chodidla chránit podrážkou pevnější.

Neoprenové rukavice

V případě, že si úspěšně vyberete obuv i neopren, nemělo by pořízení rukavic představovat už závažnější komplikaci.

Využít opět můžete základní pravidlo, že čím silnější je materiál, tím teplejší je celý výrobek. Rukavice s tloušťkou 3 mm tak lze považovat za hlavně letní verzi, zatímco už tloušťka neopren 5 mm poměrně úspěšně „funguje“ i ve studené vodě.

Dokonale padnout by vám vybrané rukavice opět měly především z hlediska velikosti. Počítejte v první řadě s tím, že neopren, který je mokrý, částečně povolí. Rukavice nemohou ale být ani příliš těsné, to by vedlo na exponovaných místech k prodření. Sedět tak musí doslova jako druhá kůže.

Navíc bývají už víceméně standardně neoprenové rukavice opatřeny i zátěrem, který vytváří protiskluzovou vrstvu pro lepší úchop.

Předchozí článekZajímají vás autoškola, kondiční jízdy či profesní školení pro skupiny C, D, E?
Další článekNa co si dát pozor při výběru dodavatele služeb