Automatický vstup pro mladé a přesun peněz ve fondech pro starší. Změny ve druhém pilíři přijdou již v roce 2023

0
243

Od začátku příštího roku mají mladí lidé do 35 let do druhého penzijního pilíře vstupovat automaticky a budou mít výchozí investiční strategii. Z druhého penzijního pilíře však budou mít možnost vystoupit a rovněž budou mít možnost odmítnout výchozí investiční strategii v případě, že ve druhém pilíři zůstanou.

Výchozí investiční strategie se zavede i pro současné střadatele tak, aby se majetek střadatelů postupně přesunul z dluhopisových garantovaných penzijních fondů do indexových, resp. akciových penzijních fondů. Uvádí se to v Národním programu reforem Slovenska na rok 2022, který ministerstvo financí předložilo do připomínkového řízení.

Výchozí investiční strategie bude založena na životním cyklu spořitele. Přizpůsobí se věku spořitele ve spořicí i výplatní fázi tak, aby se investiční riziko přesunem z rizikovějších akcií do dluhopisových fondů s rostoucím věkem spořitele automaticky a postupně snižovalo. Spořitel však bude mít možnost si individuálně nastavit své portfolio. Investiční strategie bude postupně sladěna s doporučenou výchozí strategií i v případě současných střadatelů, pokud takový postup aktivně neodmítnou. Upravit by se měla i výplatní fáze druhého pilíře s posílením dlouhodobého charakteru výplaty úspor.

\“Cílem je dosáhnout vhodnější nastavení zhodnocování důchodových úspor běžných střadatelů, které je aktuálně v průměru příliš konzervativní, což má negativní dopad na očekávanou výši jejich úspor a následně důchod z druhého pilíře,\“ uvedlo v programu reforem ministerstvo financí. Tyto změny by měl parlament přijmout během tohoto roku tak, aby se začaly uplatňovat od 1. ledna příštího roku.

Předchozí článekFirmy dnes mají poslední možnost požádat o proplacení nákladů na povinné testování zaměstnanců
Další článekMůže vám firma zkrátit plat? Co se vás nesmí ptát na pracovním pohovoru?