Dávka v nezaměstnanosti? Dostanou ji dohodáři, ne však živnostníci

3
525

V případě ztráty zaměstnání může každý, kdo si platí pojištění v nezaměstnanosti, využít k zajištění příjmu dávku v nezaměstnanosti. Tu aktuálně pobírá přibližně 38 tisíc lidí, průměrná částka dávky je 440 eur měsíčně.

Míra evidované nezaměstnanosti v únoru klesla na úroveň 6,86 procenta, přičemž v evidenci uchazečů o zaměstnání klesl počet mladých lidí do 29 let i dlouhodobě nezaměstnaných. „Těší mě, že okamžitě po uvolnění pandemických opatření nezaměstnanost na Slovensku opět klesla. Jsem přesvědčen, že k tomu přispěla i dobře nastavená opatření z resortu práce,“ řekl ministr práce Milan Krajniak, který očekává, že nastolený trend bude pokračovat.

Co ale v případě, že člověk přijde o práci a chce požádat o dávku v nezaměstnanosti? „Základní podmínkou nároku na dávku v nezaměstnanosti je, aby pojištěnec v posledních čtyřech letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání byl pojištěn v nezaměstnanosti nejméně dva roky, tedy 730 dní. Předpoklad nároku na dávku v nezaměstnanosti je tedy podmíněn i obdobím účasti na pojištění v zaměstnání nezaměstnanosti,“ přibližuje podmínky mluvčí Sociální pojišťovny Zuzana Dvoráková.

Maximální výše dávky v nezaměstnanosti se každý rok mění, a to vždy k 1. červenci. Maximální výše dávky v nezaměstnanosti je do července při 31-denním měsíci 1 154,80 eura a při 30-denním měsíci je v částce 1 117,50 eura.

„Nárek na dávku v nezaměstnanosti mají po splnění zákonných podmínek povinně pojištěné osoby v nezaměstnanosti, tedy zaměstnanci na základě trvalého pracovního poměru nebo zaměstnanci/dohodáři na základě dohody o vykonání práce či dohody o pracovní činnosti s pravidelným měsíčním příjmem. Živnostníci a ostatní samostatně výdělečně činné osoby (OSVČ) nejsou povinně pojištěni, mohou však nárok na dávku získat, pokud byly potřebné období dobrovolně pojištěni,“ jmenuje podmínky přiznání podpory v nezaměstnanosti Zuzana Dvoráková. Na posouzení nároku na dávku přitom nemá vliv to, jakým způsobem byl pracovněprávní vztah ukončen ( dohodou či výpovědí) a ani to, zda šlo o pracovní poměr na určitou nebo neurčitou dobu.

Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny poukazuje i na skutečnost, že za poslední rok výrazně poklesl počet uchazečů o zaměstnání. V evidenci úřadů práce je jich v porovnání s únorem loňského roku zhruba o 15 procent méně. „Velký dík patří všem našim lidem na úřadech, kteří dokázali skutečně efektivně přetavit podpůrná opatření resortu do praxe,“ vysvětlil generální ředitel Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny Karol Zimmer. Vyzdvihl například projekt Chyť se své šance, v jehož rámci bylo na podporu zaměstnání již vyčleněno více než 12 milionů eur.

Podle Institutu sociální politiky se slovenský pracovní trh dobře vyrovnal s negativním vlivem pandemie. Potvrzuje i slova ministra o pozitivním vlivu podpory resortu práce. Zajímavostí je, že vedle mírně klesající nezaměstnanosti výrazně narůstá počet volných pracovních míst. „Nadále vidíme vysoké množství volných pracovních míst, které je náročné obsadit domácími pracovníky. Jejich počet překročil v únoru hranici 79 tisíc. Meziměsíčně došlo k jejich nárůstu o více než 3 tisíce, tedy o 4,25 %,“ zdůraznil analytik institutu Matúš Baliak. Je podle něj vysoce pravděpodobné, že významnou část volných pracovních pozic by mohli obsadit právě občané Ukrajiny.

Předchozí článekLevnější dovolená?
Další článekKurzy na vysokozdvižný vozík – školení zaměstnanců