Audi přinese do aut virtuální zábavu. Oslovilo Disney

0
213

Auta nás dnes baví. Jsou k tomu vyzbrojeny moderními infotainmenty. Můžeme v nich poslouchat dokonale reprodukovanou hudbu, streamovat filmy nebo si hrát počítačové hry. Audi chce ale jít ještě dál. Představuje systém Holoride, který vyvíjí spolu se stejnojmenným mnichovským startupem. Ten spojuje virtuální a rozšířenou realitu. Posádce na zadních sedadlech umožní přenést se do úplně jiného prostředí, a to pomocí virtuálních brýlí.

Samozřejmě, na tom by nebylo nic zvláštního. Na podobném principu s 3D brýlemi funguje spousta počítačových her, jenže Audi propojilo Holoride přímo se softwarem jeho modelů. „Sebrali jsme relevantní datové body, jako je poloha, rychlost, řízení, zrychlení a brzdění, a přiřadili jsme je k umělým prostředím. Vytvořili jsme tak nejen dokonale synchronizovanou cestu virtuálními světy, ale také něco radikálně nového, co baví cestující na zadních sedadlech nevídaným způsobem,“ říká Nils Wollny, šéf Holoride.

Audi pracuje na menším e-tronu GT. Bude to nové TT?
O co jde? V brýlích se vám začnou zobrazovat různá prostředí. Můžete letět kosmickou lodí ve vesmíru nebo na dinosaurovi, nebo se prohánět koňským spřežením v historických městech a v kouzelné přírodě. Vše je pak sladěno s pohyby auta. Když auto zastaví na průchodu pro chodce v reálném světě, vůz zastaví i ve virtuální realitě. S každou zatáčkou na silnici, s každým zrychlením a každým použitím brzd se formuje zážitek z virtuální reality. Tyto pohádkové světy vytvořilo Audi přímo s odborníky Disney.

„Když nám Audi zavolalo s tímto nápadem, byli jsme nadšeni z možnosti přivést naše postavy a příběhy k životu v prostředí auta,“ říká Mike Goslin, viceprezident Disney Games and Interactive Experiences. Studie se 44 dobrovolníky ukázala, že jízdy s tímto zcela novým „levelem“ zábavy vyvolaly mimořádně silné ponoření do virtuálního světa. „Jste úplně pohlceni, stáváte se toho součástí,“ popisoval svůj zážitek s Holoridem v Audi jeden z účastníků studie.

Přitom má Holoride ještě výhodu. Vedlejším bonusem je potlačování kinetózy, tedy nevolnosti, kterou trpí někteří cestující, když v autě čtou nebo sledují videa. Během testování se ukázalo, že jim nebylo špatně. Podle Audi to může být tím, že tělo vnímá pohled do knihy nebo chytrého telefonu jako rozpor s dynamickými pohyby auta. Na druhé straně s Holoridem jsou pohyby ve virtuálním světě dokonale synchronizovány s pohyby auta. Automobilka hovoří o „elastickém obsahu“.

Podmínkou fungování je, aby byly modely Audi vybaveny nejnovější verzí softwaru MIB 3, která podporuje bezdrátové připojení pomocí Bluetooth Low Energy. Pokud půjde vše podle plánu, měl by být systém Holoride k dispozici v modelech Audi A4, A5, A6, A7, A8, Q5, Q7, Q8, e-tron a e-tron GT quattro v červnu. Nejprve pro zájemce v Německu, ve Velké Británii a v USA. Následovat budou Japonsko, Kanada a Čína. O ceně za tento druh zábavy se zatím Audi nezmínilo.

Předchozí článekZnárodnění západních automobilek Rusům nepomůže. Neudrží je v chodu
Další článekMercedes-AMG G63 Edition 55: Limitovaná edice je oslavou spolupráce